Mit igyunk: kávét, teát, vagy mindkettőt?
Egy kutatócsoport a kávé-, és teafogyasztás valamint a szélütés (stroke) és az elbutulás (demencia) kockázata közötti összefüggést vizsgálta. Megnézték a két ital hatását külön-külön, illetve együttesen is. A szerzők megjegyezték, hogy keveset tudunk a kávé és tea kombinációjának és a szélütés, az elbutulás valamint a stroke-ot követő demencia kockázatának összefüggéseiről.
Több mint 10 évig kísérték figyelemmel a résztvevőket
A vizsgálatban 365.682 50 és 74 év közötti személy vett részt. A résztvevők 2006 és 2010 között csatlakoztak a vizsgálathoz és 2020-ig követték őket nyomon. A tanulmány során a kávé- és teafogyasztás, valamint a szélütés és elbutulás összefüggésének kockázatát becsülték meg.
A kutatók számos egyéb faktort is figyelembe vettek, így a résztvevők:
- nemét,
- életkorát,
- etnikai hovatartozását,
- képzettségét,
- jövedelmét,
- testtömeg indexét,
- fizikai aktivitását,
- alkoholfogyasztási szokásit,
- azt, hogy dohányzik-e,
- az étrendjét,
- a cukorral édesített italok fogyasztását,
- a ’jó’ és ’rossz’ koleszterinszint értékeket,
- valamint a daganatos betegségek, cukorbetegség, szív-és érrendszeri megbetegedések, és a magas vérnyomás előfordulását.
A kávé- és teafogyasztási szokásokat a vizsgálat kiindulásakor értékelték. A 11,4 évig tartó nyomon követés ideje alatt 5079 résztvevőnél alakult ki demencia, míg 10.053 főnél fordult elő stroke.
Kedvezőbb hatású volt, ha valaki mindkét italt rendszeresen fogyasztotta
A szélütés és elbutulás kockázata azoknál volt a legalacsonyabb, akik napi 2-3 csésze kávét, vagy 3-5 csésze teát, vagy a kettőből összesen 4-6 csészényit fogyasztottak. Azokhoz képest, akik nem ittak kávét és teát, a napi 2-3 csésze kávét illetve 2-3 csésze teát fogyasztók esetén 32 %-kal volt alacsonyabb a stroke, míg 28 %-al a demencia kockázata. Ezen túl a tea és a kávé kombinációja a stroke utáni demencia alacsonyabb kockázatával járt együtt. A szélütést követő elbutulás kockázata napi 3-6 csésze kávé és tea fogyasztásakor volt a legalacsonyabb.
A tanulmánynak számos korlátja volt
A tanulmány megfigyeléses jellegű volt, ezért nem bizonyítja, hogy kávé- és teafogyasztás ok-okozati jelleggel kivédi a stroke-ot vagy az elbutulást. Mivel a kávé- és teafogyasztási szokásokat önbevallásos módszerrel gyűjtötték be, így azok nem feltétlenül tükrözik a tanulmányba bevontak hosszú távú fogyasztási szokásait. Továbbá a megfigyeléses vizsgálatokban előforduló nem mért zavaró tényezők torz hatásbecsléseket eredményezhetnek. Végezetül az Egyesült Királyságbeli Biobank résztvevői nem reprezentálják az Egyesült Királyság teljes lakosságát.
A kávé és a tea is számos értékes vegyületet tartalmaz
A teában megtalálható számos vegyületet (például polifenolok és flavonoidok) összefüggésbe hozták potenciális gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással. Ugyancsak számos polifenol található meg a kávéban is. Így a kávé és a tea specifikus polifenol tartalma együttesen védő szerepet játszhat a különböző gyulladásos folyamatok kialakulásában. A krónikus gyulladás pedig összefüggést mutat a különböző szív-és érrendszeri megbetegedésekkel, valamint az elbutulással.
Érdemes elolvasniNem mindegy, hogy napi hány csésze kávét iszunk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban